Фотографија на денот: Маркс се врати во Трир | Свет | DW | 16.04.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Фотографија на денот: Маркс се врати во Трир

Карлс Маркс е повторно во Трир. Огромната бронзена статуа викендов беше поставена во родниот град на Маркс, а ќе биде свечено отворена на одбележувањето на 200-годишнината од неговото раѓање.

Статуата е подарок од Кина, а нејзиното поставување е проследено со критики. Маркс не бил само филозоф, туку ги има поставено и духовните основи за комунистичките диктатури, велат критичарите и додаваат дека подарокот од Кина е „отровен“ зашто тој ќе го направел Трир „светилиште“ за нејзините партиски функционери.

 

Реклама