Фотографија на денот: Македонија гласаше за промени | Македонија | DW | 16.10.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Фотографија на денот: Македонија гласаше за промени

Досега ВМРО-ДПМНЕ имаше градоначалници во 56 општини во земјата.По вчерашното гласање се наѕира убедлива победа на СДСМ.

Според резултатите на Државната изборнта комисија (ДИК) по преброени близу 97 насто од гласовите кандидатите на оваа партија водат во 50 општини. Во голем дел се од нив остварена е победа во првиот круг. ВМРО-ДПМНЕ  води во 9 општини, додека Демократската унија за интеграција (ДУИ) во 12. Во останатите 9 општини во земјата во водството се други партии и коалиции. На шестите локални избори во Македонија на гласање излегле (#ФотографијаНаДенот) околу 58 проценти од граѓаните со право на глас.

DW.COM

Реклама