Фотографија на денот: Коронавирус: Сакам да останеш дома! | Свет | DW | 17.03.2020
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Фотографија на денот: Коронавирус: Сакам да останеш дома!

„Сакам да останеш дома!“ стои на постерот кого го фотографира жена во Барселона, Шпанија. Бројот на инфицирани со коронавирус во Шпанија се зголеми над 4 илјади. Досега починаа 309 лица.

Шпанската влада прогласи вонредна состојба во саботата како дел од мерките против ширење на коронавирусот КОВИД-19. Во светот досега се регистрирани 175.530 инифицирани со КОВИД-19 во 145 земји. Најголем број жртви има во Кина - 3213, потоа во Италија - 2158 и Иран - 853.