Фотографија на денот: Кога гондолите пренесуваат храна | Панорама | DW | 20.04.2020

Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: Кога гондолите пренесуваат храна

Глетката не е толку живописна колку што сме навикнати да биде, кога е во прашање Венеција. Но акцијата е сепак корисна. Хуманитарна организација ги користи венецијански гондоли за пренесување храна на стари и болни лица.

Во нормални услови на каналите на италијанскиот бисер, има роеви туристи. Поради пандемијата на коронавирусот, меѓутоа, гондолите во моментов се користат за други цели: две жени од хуманитарна организација им доставуваат храна на старите и болни лицакои не можат да го напуштат својот дом поради страв од инфекција.

Гледај видео 01:01

Невидена Венеција

Оваа #ФотографијаНаДенот е направена кога гондолата која жените ја управуваат со розови ракавици минува близу уметничко дело на светски прочуениот и се уште анонимен графити-уметник Бенкси, на кое исто така доминира розовата боја.

Италија е една од најтешко погодените земји од пандемијата на Ковид-19. Забраната за излегување и бројните други рестрикции во земјата, воведени во рамките на борбата против коронавирусот ќе траат до почетокот на мај.