Фотографија на денот: Кина „процутува“ | Панорама | DW | 27.03.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: Кина „процутува“

Јапонска традиција од 12. век е со фестивал на црешовите цветови да се слави почетокот на пролетта. Но на раскошот на расцветаните цреши не можат да му оддолеат ниту Кинезите.

Така секоја година на почетокот на пролетта, илјадници луѓе се собират под крошните на штотуку процутените цреши за да уживаат во нивната убавина. Оваа #ФотографијаНаДенот е направена во една алеја со црешови дрва во близина на будистичкиот храм во Нанџинг, главен град на провинцијата Џијангзу во источна Кина.

 

Реклама