Фотографија на денот: Карневал по Велигден | Панорама | DW | 18.04.2022

Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: Карневал по Велигден

Самба, луди костими и бурни забави: поради бранот на сојот Омикрон на коронавирусот, уличниот карневал во Рио годинава мораше повторно да биде откажан. Но, сега радоста се враќа во бразилската метропола.

Веројатно најпознатиот карневал во светот најнапред поради пандемијата мораше да биде откажан во 2021 година. Годинава пак во јануари, поради зголемениот број на ковид случаи предизвикани од сојот Омикрон, уличниот карневал во Рио де Женеиро повторно беше откажан. Сепак, плановите за легендарните поворки во Самбодром опстојуваа. Таму, имено полесно се спроведуваат контроли за заштита од инфекција. Сега прочуенатра парада на школите за самба ќе се одржи на празникот Тирадентес на 21 април. Подготовките на школите за самба се во полн ек а жителите на градот се пресреќни дека повторно ќе можат да бидат дел од „најголемата забава во светот“.