Фотографија на денот: Карневал на Суматра | Панорама | DW | 19.08.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: Карневал на Суматра

Оваа #ФотографијаНаДенот е направена во Локсеумаве на индонезискиот остров Суматра за време на прославата на Денот на независноста на Индонезија.

На традиционалниот карневал овојпат по повод 74-годишнината од индонезиското осамостојување во провинцијата Аче, оваа и илјадници други студентки и студенти продефилираа облечени во традиционални индонезиски костуми. Раскошната карневалска облека, согласно традицијата, беше изработена од стара хартија.

 

Реклама