Фотографија на денот: Карневалски спектакл во Рио | Панорама | DW | 13.02.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: Карневалски спектакл во Рио

Два дена на прочуениот Самбадром траеше дефилето на најдобрите самба училишта во Рио Де Женеиро. Парадата која има натпреварувачки карактер е централен момент на карневалот во Рио Де Женеиро.

Најголемата забава на светот. Така домаќините гордо го нарекуваат својот прочуен карневал. Во Рио де Женеиро за карневалот годинава се очекуваат 6 милиони посетители, меѓу нив 1,5 милиони туристи. Зенитот на карневалските прослави е парадата на елитните самба училишта, која во изминатите два дена се одвиваше пред 72 илјади гледачи на прочуениот карневалски стадион- Самбадром. 

DW.COM

Реклама