Фотографија на денот: Камбоџа го прослави „вториот роденден“ | Панорама | DW | 09.01.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: Камбоџа го прослави „вториот роденден“

Традиционалните танци беа еден од белезите на повеќедневното славје. Со голема помпа Камбоџа го прослави 40-годишниот јубилеј од ослободувањето од Црвените Кмери.

На почетокот на јануари 1979 година виетнамските трупи извојуваа воена понеда и му ставија крај на крвавиот режим на Црвените Кмери. на Во државниот терор под нивна власт загинаа 1,7 милиони луѓе. Ова е „вториот роденден“ на земјата порача премиерот Хун Сен на свечената церемонија на Олимпискиот стадион во главниот град Пном Пен.

 

Реклама