Фотографија на денот: Како создадено за Инстаграм | Панорама | DW | 28.03.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: Како создадено за Инстаграм

Розово езеро на блескаво сонце. Кога природата би имала профил на Инстаграм, сигурно на него би ја поставила оваа фотографија од Австралија.

За  езерото во паркот Вестгејт во Мелбурн да добие ваква боја, потребно е малку дожд, но истовремено да биде и многу жешко. И уште нешто: многу сончева светлина. Алгите во солената вода на езерото тогаш произведуваат многу бета каротен- и стануваат розови.

 

Реклама