Фотографија на денот: Како да вечерате безбедно во ресторан во време на ковид | Панорама | DW | 01.03.2022

Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: Како да вечерате безбедно во ресторан во време на ковид

Короната уште ги преокупира луѓето и во потрага по заштита, се презентираат понекогаш можеби и чудни идеи, како оваа во Токио - вечера под „фенери“.

На Далечниот исток носењето заштитни маски многу посериозно се сфаќаше и пред пандемијата на коронавирус. Во хотелот „Хошиноја“ во Токио персоналот демонстрира како може безбедно да се вечера во ресторан, така што ќе бидете во односно под „фенерот“, производ на продавница во Кјото. „Фенерите" направени од Коџима Шотен се користат за покривање на гостите во ресторан за јадење без маски среде пандемијата, искуството е проверено за време на медиумски настан во хотелот во Токио.