Фотографија на денот: Историското ракување во Сингапур | Панорама | DW | 12.06.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: Историското ракување во Сингапур

Она што беше практично незамисливо до пред само неколку месеци, навистина се случи. Се сретнаа Доналд Трамп и Ким Јонг Ун .

На оваа #ФотографијаНаДенот е овековечено првото ракување на лидерите на САД и Северна Кореја на самитот во хотелот Цапела на островот Сентоса во Сингапур. Доналд Трамп и Ким Јонг Ун денеска станаа првите лидери на САД и на Северна Кореја, кои се сретнале, ракувале и преговарале за ставање крај на деценискиот конфликт на Корејскиот полуостров.  Резултатите од првиот самит се охрабрувачки. Во најава се нови средби...

 

Реклама