Фотографија на денот: Зрели боровници | Панорама | DW | 11.07.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: Зрели боровници

На истокот на Германија деновиве во полн ек е бербата на домашните боровници. Ова овошје е извонредно здраво и најдобро е да се јаде свежо или како цеден сок.

Боровницата припаѓа кон семејството билки со латинско име Vaccinium. Домашните боровници во источна Германија, од европската сорта, сѐ уште ги обојуваат јазикот и забите како мастило, но тоа не е случај со семерно-американските сорти кои денес исклучиво се продаваат во супермаркетите во Германија.

 

Реклама