Фотографија на денот: Зградата во Флорида е целосно урната | Свет | DW | 05.07.2021

Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Фотографија на денот: Зградата во Флорида е целосно урната

Зградата во Сурфсајд, Флорида, која се урна делумно пред 11 дена, вчеравечер беше целосно урната со контролирана експлозија.

Објектот е целосно урнат поради загриженост за стабилноста на руината, со оглед на приближувањето на тропската бура „Елза“. Потрагата по преживеани во текот на викендот беше привремено запрена и треба да продолжи по уривањето на зградата.

Надежите дека под урнатините ќе бидат пронајдени преживеани се сѐ помали. Досега беа извлечени телата на 24-ца загинати. Како исчезнати сѐ уште се водат повеќе од 120 лица, но не е јасно колкумина од нив биле навистина во зградата во моментот на нејзиното делумно уривање.

Зградата, изградена во 1981 година, делумно се урна во ноќта кон 24 јуни, а причините се сѐ уште непознати. При контрола на објектот во 2018 година било утврдено дека има „големи структурни штети“ .