Фотографија на денот: Етна сее страв | Свет | DW | 28.12.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Фотографија на денот: Етна сее страв

Владата на Италија денеска треба да прогласи вонредна состојба поради вулканот Етна.

Вулканот, кој е еден од најактивните на светот, не се смирува. Во средата предизвика земјотрес со јачина од 4,8 сепени и без покрив над главата остави над 400 лица. Освен тоа, повредени се 28-мина. Етна почна да покажува активност од 23 декември и оттогаш се регистрирани десетици потреси на земјата.

Реклама