Фотографија на денот: Денот на ослободувањето на Скопје | Северна Македонија | DW | 13.11.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Фотографија на денот: Денот на ослободувањето на Скопје

Македонската престолнина денеска го одбележува 13 Ноември - Денот на ослободувањето, па и нашата #ФотографијаНаДенот има скопски лик

На 13 ноември 1944 година борците на 42-та и на 50-та народноослободителна дивизија на македонската војска и 16-та македонска бригада го ослободуваат Скопје од фашистичката окупација. Денот на ослободувањето вообичаено ќе се одбележи со полагање цвеќе пред Споменикот на ослободителите, а планирани се и низа културни манифестации.

 

Реклама