Фотографија на денот: Денови на жалост | Северна Македонија | DW | 14.02.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Фотографија на денот: Денови на жалост

Тага по сообраќајната несреќа што се случи на патот Скопје-Тетово, во близина на селото Ласкарци. Владата ги прогласи денешниот и утрешниот ден за Денови на жалост.

Премиерот Зоран Заев доцна вчеравечер соопшти дека животите ги загубиле 14 луѓе, од кои седум на местото на несреќата.

Причините за несреќата сѐ уште не се утврдени, а истрагата е во тек. „Автобусот поминал директно на спротивната страна, ја поминува спротивната страна, влегува дури и на регионалниот пат, паѓа на регионалниот пат и паѓа и понатаму после регионалниот пат во делот на удолнината“, изјави премиерот, соопштувајќи детали за несреќата и додавајќи дека интервенциите на сите институции, вклучително и полицијата и болниците, биле брзи и дека на располагање биле ставени сите ресурси.

Реклама