Фотографија на денот: Да не се повтори | Панорама | DW | 10.11.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

Фотографија на денот: Да не се повтори

На 11. ноември 1918 година заврши Првата светска војна. 16 милиони жртви, 20 милиони ранети - со право ја нарекуваат вовед во катастрофите на 20. век, од кои човештвото треба да извлече поуки.

Во Франција во знак на сеќавање на Големата војна пред 100 години, се одржуваат бројни манифестации со учество на низа светски државници, меѓу кои францускиот претседател Емануел Макрон, германската канцеларка Ангела Меркел, американскиот претседател Доналд Трамп и многу други.

На #ФотографијаНаДенот: стакло во боја на прозорец во црквата кај Бело, посветена на американските војници, паднати во битката во овој град во Првата светска војна, на кое е прикажан еден француски и еден американски војник.

 

Реклама