Фотографија на денот: Горчлива победа | Свет | DW | 25.09.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Фотографија на денот: Горчлива победа

Унијата (ЦДУ/ЦСУ) освои најголем број гласови на изборите за Бундестаг, но претрпе големи загуби, а коалицискиот покер при составувањето нова влада ќе биде тежок.

Победниците не изгледаат многу радосно и победнички? Унијата (ЦДУ/ЦСУ) на чело со Ангела Меркел освои најголем број гласови на парламентарните избори во Германија, 33 проценти, но претрпе и загуби, а коалицискиот покер при составувањето нова влада ќе биде тежок. СПД откажа „љубов“, останува опцијата Јамајка коалиција, со Зелените и ФДП. На канцеларката Меркел ѝ претстојат напорни денови.

DW.COM

Реклама