Фотографија на денот. Глас за уставни измени | Северна Македонија | DW | 12.01.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Фотографија на денот. Глас за уставни измени

Македонскиот парламент ги изгласа уставните амандмани за имплементација на Договорот од Преспа.

„За“ гласаа 81 пратеници - 72-та пратеника на владејачкото мнозинство, Беса на Касами и Алијанса на Албанците, осумте независни опозициски пратеници и Панчо Минов од партијата ГРОМ.

На нашата #ФотографијаНаДенот моментот на пратеничкото притискање на зеленото копче за измените, кои би требало да водат кон конечно решавање на спорот со Грција за името.

Реклама