Фотографија на денот: Вулканот Раикоке од вселената | Панорама | DW | 27.06.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: Вулканот Раикоке од вселената

Ерупцијата на вулканот Раикоке висока повеќе километри е добро видлива од вселената.

Вулканот се наоѓа на истоимениот ненаселен Курилски острв, во близина на Јапонија. Кратерот има дијаметар од околу 700 метри. Под огромниот облак од чад и гас се гледа вода која испарува. Оваа спонтана „астро-фотка“ на Земјата ја испратија астронаутите од вселенската станица ИСС.

 

Реклама