1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
BdTD Indonesien Vulkan Mount Merapi
Фотографија: Andreas Fitri Atmoko/Antara Foto/REUTERS

Фотографија на денот: Вулканот Мерапи не се смирува

18 јануари 2021

Вулканот Мерапи во Индонезија станува се' поактивен. Од него почна да тече лава која наликува на огнена река.

https://www.dw.com/mk/%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%82-%D0%B2%D1%83%D0%BB%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D1%82-%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BF%D0%B8-%D0%BD%D0%B5-%D1%81%D0%B5-%D1%81%D0%BC%D0%B8%D1%80%D1%83%D0%B2%D0%B0/a-56259181

На планината Мерапи, чие име во превод е огнена планина, со недели се регистрира зголемена сеизмичка активност. Околу три илјади метри високиот вулкан во последните две години еруптираше неколкупати, но притоа немаше жртви. Последната ерупција со жртви беше во 2010 година, кога загинаа 340 луѓе, а од регионот беа евакуирани 60.000 лица. Мерапи е најактивниот од 127. вулкани во Индонезија. Тој е позициониран централно на островот Јава.

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Димитар Ковачевски македонското Собрание

Огнени кочии

Mazedonien Ljupco Popovski
Љупчо Поповски
Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница