Фотографија на денот: Втор круг претседателски избори | Северна Македонија | DW | 05.05.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Фотографија на денот: Втор круг претседателски избори

Оваа недела е изборна за граѓаните на Северна Македонија

Во трка во вториот круг од претседателските избори се Стево Пендаровски, кандидат на СДСМ и коалицијата, и Гордана Сиљановска Давкова, кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата. Се гласа на 3.480 избирачки места, а право на глас имаат 1.808.131 граѓани. Избирачките места се отворени од 7 до 19 часот. Изборите ги следат над три илјади домашни и над 500 странски набљудувачи.

Реклама