Фотографија на денот: Во чест на лекарите и медицинските сестри | Панорама | DW | 29.08.2020
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: Во чест на лекарите и медицинските сестри

Латинска Америка, која од мај беше епицентар на пандемијата, актуелно бележи најсилен пад на бројот на новоинфицирани. Можност да се здивне и да им се искаже почит на оние на првата линија на фронтот против Ковид-19.

Овде мора да се погледнете многу внимателно за да се препознаете самиот уметник. Серхио Морелос (сценско име Еплзман) го црта својот огромен мурал во Мексико Сити како голема благодарност до лекарите и медицинските сестри, кои се во првите „борбени“ редови за време на кризата со Ковид-19. Земјите во Латинска Америка, вклучително и Мексико се особено тешко погодени од пандемијата на коронавирусот. Во изминатите недели ширењето на вирусот таму забавува како во ниту еден друг регион во светот.