1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Dürre in Italien
Фотографија: Andrea Carrubba/AA/picture alliance

Вонредна состојба поради невидена суша во Италија

ЖА / агенции
5 јули 2022

Италијанската влада поради суша прогласи вонредна состојба во пет региони во северниот дел од земјата.

https://p.dw.com/p/4DevX

Целта на вонредната состојба е заобиколување на вообичаените административни процедури заради поедноставено преземање итни мерки, како рестрикции на водата. Во Италија со денови владеат исклучително високи температури, а во многу места со месеци нема заврнато дожд.

Посебно погодени се областите по течението на реката По, регион на кој инаку отпаѓа една третина од земјоделското производство во Италија. Таму владее најлошата суша во изминатите 70 години. На фотографијата - мост на реката По во регионот Емилиа Романа, водата е речиси целосно пресушена. 

Владата одобри 36,5 илиони евра итна помош за засегнатите подрачја. Италијанскиот премиер Марио Драги размислувал и за именување специјален комесар за борба против сушата. 

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Франк-Валтер Штајнмајер

Штајнмајер: Не го забораваме Западен Балкан

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница