Фотографија на денот: Вештерките од Тале | Свет | DW | 30.04.2020
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Фотографија на денот: Вештерките од Тале

Ноќта помеѓу 30 април и 1 мај е Валпургиска ноќ. Во Харц, Германија, илјадници луѓе вобичаено се собираат на панаѓури околу планината Брокен, се палат огнови и се танцува. Но, не и годинава.

На Валпургиската ноќ е обичај да се има костум на вештерка или ѓавол. Првата организирана прослава на Валпургиската ноќ датира од 1896 година. Така се прославува доаѓањето на пролетта. Но, годинава, поради пандемијата на коронавирусот сите собири се откажани. Властите најавија строги контроли.

Градот Тале, во источен Харц, каде на Плоштадот на вештерките вообичаено се одржува најголемата прослава, најави дека се’ се одлага до наредната година на 30 април. Сепак, имало прослава или не, и годинава Пеги Фидлер од работилницата во Тале која произведува кукли вештерки ги прикажува гордо фигурите од рачна изработка. Традицијата си е традиција.