1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
BdTD | Italien
Фотографија: Miguel Medina/AFP/Getty Images

Вертикалната шума на Милано

СН/агенции
11 мај 2022

Во оваа зазеленета станбена висококатница во Милано е пријатно ладно и во лето. Но, тоа има своја цена - луѓето кои живеат во неа плаќаат дополнителни 1.500 евра месечно за одржување на зеленилото.

https://p.dw.com/p/4B78Z

Висококатниците не мора да изгледаат сиво и пусто - оваа „пошумена“ станбена зграда во Милано, Италија е дом на стотици дрва и грмушки од сите четири страни на фасадата. Ова резултира со шумска површина од околу 7000 квадратни метри. Растенијата во зградата наречена „Вертикална шума“ (Bosco Verticale) треба да го подобрат лошиот градски воздух и да штитат од ветер и од градската бука.

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Нема никаква логика да се поврзе работата на Комисијата со измените на Законот за здруженија и фондации, вели Ѓоргиев

Законот за здруженија – „пречка“ за историската комисија?

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница