1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
BdTD Prag Weihnachtsschwimmen in Moldau
Фотографија: AFP/M. Cizek

Божиќно капење во Прага

27 декември 2019

Пет степени над нулата и мраз ладната вода на реката В`лтава не ги одвратија најхрабрите пливачи од Прага од традиционалниот зимски спектакл.

https://www.dw.com/mk/%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%82-%D0%B1%D0%BE%D0%B6%D0%B8%D1%9C%D0%BD%D0%BE-%D0%BA%D0%B0%D0%BF%D0%B5%D1%9A%D0%B5-%D0%B2%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B3%D0%B0/a-51807049

Бројни граѓани се нурнаа во водите на В`лтава на вториот ден од Божиќ, а многу поголем број останаа на брегот за да се восхитуваат на глетката.

 

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Зградата на владата на Република Северна Македонија

Инаетот како главен енергенс

Mazedonien DW-Korrespondentin aus Skopje, Katerina Blazevska
Катерина Блажевска
Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница