Фотографија на денот: Божиќна парада во Минск | Панорама | DW | 26.12.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Фотографија на денот: Божиќна парада во Минск

Во Белорусија Божик како национален празник се слави двапати - и според Грегоријанскиот и според Јулијанскиот календар.

Во земјата живеат околу 12 проценти католици, додека преку 80 насто граѓани се православни христијани. Така што Дедо Мраз во земјата има навистина многу работа. Но во делењето на подароци му помага Снегурочка. Станува збор за новогодишен лик од руските приказни, внука на Дедо Мраз, негова постојана помошничка и сопатничка. Двајцата ги имаа и главните улоги во божиќната парада во главниот град на Белорусија, Минск. Што впрочем го докажува и оваа #ФотографијаНаДенот.

Реклама