1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Фотографија на денот: Бегство од домот во Нагорно Карабах

19 ноември 2020

Во еден камион сено, во друг - цела штала!

https://p.dw.com/p/3lXIx
BdTD Bergkarabach Aserbaidschan Armenien Haus Flüchtlinge
Фотографија: Andrey Borodulin/AFP/Getty Images

Денешната #ФотографијаНаДенот доаѓа од Агдам, една од општините кои Ерменците, согласно мировниот договор од 10 ноември, треба да му ги вратат на Азарбејџан. Враќањето на Агдам, Калбаџар и Лачин треба да почне на 20 ноември и да заврши до први декември. Во регионот на Нагорно Карабах треба да бидат распоредени руски мировници.