1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Deutschland | Überschwemmungen in Erftstadt
Фотографија: Thilo Schmuelgen/REUTERS
Катастрофи

Автопат како река

ЖА
17 јули 2021

Бројот на жртви во катастрофалните поплави во Германија премина 130, стотици се повредени, а околу илјада уште се сметаат за исчезнати

https://www.dw.com/mk/%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D1%82-%D0%B0%D0%B2%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D1%82-%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%BE-%D1%80%D0%B5%D0%BA%D0%B0/a-58296027

Градот Ерфтштат е меѓу најпогодените од катастрофалните поплави во западна Германија. Фотографијата е направена на автопат кој води кон градот и кој е практично претворен во река, десетици товарни возила и автомобили се заглавени на него. Дали сите од возилата успеале да се спасат, не се знае. 

Deutschland | Überschwemmungen in Erftstadt
Фотографија: Thilo Schmuelgen/REUTERS
Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Зградата на владата на Република Северна Македонија

Инаетот како главен енергенс

Mazedonien DW-Korrespondentin aus Skopje, Katerina Blazevska
Катерина Блажевска
Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница