Фијон нов премиер на Франција | Вести | DW | 17.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Фијон нов премиер на Франција

Францускиот претседател Никола Саркози го именуваше Франсоа Фијон за нов премиер на земјата. Во неговиот прв изјава по преземањето на функцијата Фијон вети дека ќе го брани идентитетот и републиканските вредности на земјата. 53 годишниот Фијон важи за еден од најблиските соработници на Саркози.