Финска – избори | Вести | DW | 18.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Финска – избори

На парламентарните избори во Финска што се одржуваат денеска најдобри шанси за победа има партијата на актуелниот премиер Марти Ванханен. Неговата партија на центарот според анкетите има мала предност пред социјалдемократската и конзервативната национална партија. За распоредот на вкупно 200-те мандати во финскиот Рајхстаг решаваат 4,3 милиони избирачи.