Финска - избори | Вести | DW | 19.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Финска - избори

Владејачката Партија на центарот во Финска на премиерот Мати Ванханен е победник на парламентарните избори во земјата. Според прелиминарните резултати, Партијата на центарот со 23,1 процент освоени гласови освои тесно мнозинство пред опозиционите конзервативци, кои во новиот парламент освоија 50 места. Тие добија доволно гласови 22,3% кои даваат можност за евентуално учество во новата владејачка коалиција. Главниот коалиционен партнер на Центарот, Социјалдемократите, освоија 21,4%. Конечните резултати од изборите ќе бидат соопштени во среда.