Филмскиот „крем“ повторно во Кан | Панорама | DW | 17.05.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

Филмскиот „крем“ повторно во Кан

Кремот на меѓународната филмска индустрија по 70. пат се собира во францускиот Кан. Во трката за Златната палма е и еден германски филм. Има и други изненадувања

Возбудата околу плакатот на фестивалот полека се смирува пред отворањето на 17 мај. На него е ретуширана фотографија, стара 60 години, на Клаудија Кардинале. Дискусиите кои ги предизвика фотографијата всушност беа дел од дебатата за преслабите манекенки во Франција. 

Во центарот на вниманието на отворањето се две француски актерки, Марион Котијар и Шарлот Гејнзбург кои се дел од екипата на „Духовите на Исмаел“- филм на Арно Деплешан. Во филмот е прикажана судбината на еден човек (Матје Амалрик) кој не може да ја прежали загубата на љубената. Филмот се прикажува вон конкуренција. 
Останатите детали погледнете ги во галеријата со фотографии: 

DW.COM

Реклама