Филип Рикер во посета на Македонија | Македонија | DW | 19.08.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Филип Рикер во посета на Македонија

Високиот претставник на американскиот Стејт департмент и поранешен амбасадор во Скопје, по вторпат годинава престојува во посета на Македонија. Таму ќе се сретне со претставници на владата, бизнисмените и заедниците.

Заменикот помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија Филип Рикер, по покана од претседателот Ѓорге Иванов, од денеска до 25 август ќе престојува во посета на Република Македонија, соопшти американската амбасада во Скопје.

Како што се наведува, Рикер ќе се обрати на отворањето на Конференцијата на Школата за млади лидери на претседателот Иванов, што ќе се оддржи утре во Охрид.

Посетата ќе ја искористи за средби и со претставници на македонската влада, бизнисмени и лидери на етничките заедници. Рикер ќе сретне со амбасадорот на САД во Македонија, Пол Волерс и со вработените во амбасадата на САД.

Заменикот помошник државен секретар Рикер ќе посети и други земји во регионот.

Ова е втора посета на амбасадорот Рикер на Македонија оваа годинава