Филипини- Киднапираните работници, обезглавени | Вести | DW | 20.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Филипини- Киднапираните работници, обезглавени

Активисти на исламистичката организација Абу Сајаф на Филипините , ги убија седумте работници од христијанска вероисповед кои ги киднапираа на почетокот од неделата на островот Јоло. Муслиманските бунтовници ги обезглавиле лицата откако властите одбија да платат откуп за ослободување на лицата. Филипинската армија смета дека бунтовниците од Абу Сајав одржуваат контакти со терористичката мрежа Ал каеда.