Фетел љуби да победува | Теми | DW | 30.10.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Фетел љуби да победува

Старо- новиот шампион во Формула 1, Германецот Себастијан Фетел победи на трката за Големата награда на Индија, одржана за првпат во историјата на ова натпреварување.

default

Победа на Фетел на трката за Големата награда на Индија

Двократниот светски шампион во Формула 1, Себастијан Фетел ја освои 11-та победа сезонава, откако беше најбрз на трката во Индија, одржана за првпат во историјата.

24-годишниот Германец не го испушти првото место во сите 60 круга, откако започна од пол-позицијата на патеката во Њу Делхи. На второ место остана Британецот Џенсон Батон. Шампионот од 2009 година заврши на 8,4 секунди од Фетел и го претекна Алонсо во борбата за второто место во генералниот пласман. Токму Шпанецот заврши на третото место во Индија на 24,3 секунди зад победникот.

Луис Хамилтон и Фелипе Маса, пак, повторно се судрија шестипат во сезоната. Бразилецот се откажа малку по судирот, а Хамилтон заврши на седмото место.

Автор: СН/ АТ/ мф/ дпа

Редактор: А. Трајковска