Фетел победник во Канада | Теми | DW | 10.06.2013
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Фетел победник во Канада

Возачот на „Ред Бул“, Себастијан Фетел, на доминантен начин триумфираше на трката од Формула 1 за Големата награда на Канада, што синоќа се возеше на патеката „Жил Вилнев“ во Монтреал.

За Фетел ова беше трета победа сезонава или 29.та во кариерата. Место на подиумот изборија и Фернандо Алонсо од „Ферари“ како и Луис Хамилтон од „Мерцедес“.

Трката мина во доминацијата на победникот Фетел на првата позиција, како и дуелот за второто место, кое на крајот му припадна на Алонсо.

Во генералниот пласман води Фетел со 132 бода, пред Алонсо со 96, а Кими Раиконен има 88 и е на третото место.

Кај конструкторите „Ред Бул“ е лидер со 201 бод, а „Ферари“ е втор со 145.

Следната трка се вози на 30 јуни на патеката „Силверстоун“ за Големата награда на Британија.