Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Федерика Могерини

Федерика Могерини, родена на 16 јуни 1973 година во Рим, е италијанска политичарка и дипломат и актуелен комесар за надворешна политика на Европската Унија.

Могерини е член на италијанската Демократска партија и на Партијата на европските социјалисти. Пред доаѓањето во Европската комисија била министер за надворешни работи на Италија во владата на Матео Ренци од февруари до октомври 2014 година. Во политиката е активна од 1988 година како член на подмладокот на Комунистичката партија. Во италијанскиот парламент за првпат е избрана во 2008 година.

Покажи повеќе написи