1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
BioNTech COVID-19 Impfstoff
Фотографија: Douglas R. Clifford/Tampa Bay Times/ZUMA/picture alliance
Здравје

Трета доза од вакцината на Бионтек и Фајзер?

дпа | ЕМФ
9 јули 2021

Производителите на вакцини Бионтек и Фајзер сакаат да поднесат барање за дозвола за трета доза од нивната вакцина против Ковид-19.

https://p.dw.com/p/3wFgj

„Од податоците кои ги собра израелскиот Министерство за здравство и практиката стана јасно дека опаѓа заштитата што ја дава вакцината од инфекции и симптоматски заболувања шест месеци по втората доза“, соопштија производителите. Врз основа на податоците со кои се располага досега веројатно е „дека ќе биде потребна трета доза по шест до дванаесет месеци по целосното вакцинирање“, се вели во соопштението.

Бионтек и Фајзер „во наредните недели“ ќе ги поднесат податоците до Американската агенција за лекови ФДА и Европската агенција за лекови ЕМА, како и до други надлежни тела.

Непосредно по соопштението на Фајзер и Бионтек, американските медиуми го пренесоа соопштението од ФДА и американскиот центар за контрола и превенција на болести ЦДЦ дека на Американците кои се целосно вакцинирани во моментов не им е потребна трета доза, но доколку научните сознанија покажат дека таа е неопходна, тогаш тие се подготвени за тоа. Како што се вели, овој проблем се истражува, но американските здравствени власти притоа не се потпираат само на податоци од фармацевтските компании.

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Северна Македонија Протест

Кога градот престанува да биде Град

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница