Фајад доби нов мандат | Вести | DW | 14.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Фајад доби нов мандат

*

Премиерот на вонредната палестинска влада Салам Фајад поднесе оставка по што веднаш од претседателот Махмуд Абас доби нов мандат за формирање преодна влада, соопштија властите во Рамала. Овој чекор бил неопходен бидејќи утре истекува мандатот на вонредната влада. Претседателот Абас ја постави оваа влада откако радикалниот Хамас, по повеќе месечни борби насилно ја презема контролата во појасот на Газа. – Исламиситите и преодната влада ја прогласија за противуставна.