Факти за Европскиот парламент | Сите содржини | DW | 26.05.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Сите содржини

Факти за Европскиот парламент

За Европскиот парламент од 1979 година се гласа на директни избори во земјите членки на Европската унија. Европратениците носат закони за 512 милиони граѓани во 28 земји членки на Унијата. Сега во ЕП има 751 пратеници, но тој број ќе се намали по Брегзитот.

Гледај видео 01:16

Прочитај го и ова