1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Türkei Istanbul | Kirche des St. Saviours | Chora
Фотографија: picture-alliance/dpa/Bildagentur-online/Tetra Images
Религија

Уште еден христијански храм во Турција станува џамија

БГ /РТР
21 август 2020

Турскиот претседател Ердоган ја претвори историската црква во Карије, една од најпознатите византиски базилики во Истанбул, во џамија. Пренамената се случува само еден месец откако истата судбина ја снајде и Аја Софија.

https://www.dw.com/mk/%D1%83%D1%88%D1%82%D0%B5-%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BD-%D1%85%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%98%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BC-%D0%B2%D0%BE-%D1%82%D1%83%D1%80%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D1%83%D0%B2%D0%B0-%D1%9F%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D1%98%D0%B0/a-54647381

Средновековната Црква на светиот спасител во Карије (Хора), изградена во близина на античките градски тврдини на Константинопол, содржи византиски мозаици од 14 век и фрески кои прикажуваат сцени од библиски приказни. Тие биле покриени откако градот бил освоен од отоманите во 1453 година, но повторно откриени откако, како и Аја Софија, црквата беше претворена во музеј од турската секуларна република пред 70 години.

Ердоган, чија партија АКП има основа во политичкиот Ислам, се позиционира себеси како заштитник на муслиманите, а минатиот месец им се придружи на илјадници верници за време на првата молитва во Аја Софија по 86 години.

Потегот беше остро критикуван од црковните лидери и некои западни земји кои оценија дека претворањето на Аја Софија во џамија за муслиманските верници може да го продлабочи верскиот јаз.

Türkei Istanbul Blick auf Kirche Chora
Црквата на Спасителот Исус во ИстанбулФотографија: Imago Images/Westend61/H. Lippert

Минатиот месец суд во Турција на поништи владината одлука од 1945 година со која Карије (или Хора) беше претворена во музеј.

Денеска, уредба потпишана од Ердоган и објавена во турскиот службен весник, наведува дека „управувањето со џамијата Карије се префрла на Директоратот за верски прашања, и се отвора за молитви“.

Црква на тоа место за првпат била изградена во 4 век, но поголемиот дел од актуелниот објект датира од црква од 11 век која била делумно реконструирана 200 години подоцна по земјотрес.

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Димитар Ковачевски македонското Собрание

Огнени кочии

Mazedonien Ljupco Popovski
Љупчо Поповски
Прескокни го блокот Повеќе теми

Повеќе теми

Врати се на почетната страница