Успешен почеток на офанзивата во Ирак | Вести | DW | 20.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Успешен почеток на офанзивата во Ирак

*

Американската армија соопшти дека на првиот ден од големата офанзива во соработка со ирачките војници против екстремистите на Ал Каеда во Ирак биле убиени најмалку 30 бунтовници.При акцијата во која учествуваат околу 12 илјади војници освен тоа биле откриени и уништени повеќе складишта со оружје,соопшти претставник на американските воени сили.Офанзивата во регионот на Бакуба и северната провинција Дијала е една од најголемите акции од американската инвазија во 2003 година.Американците тврдат дека таа е само почеток на натамошната голема воена операција.