Ураганот „Феликс„ | Вести | DW | 04.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ураганот „Феликс„

*

Десетици илјади лица во регионот на Средна Америка се евакуирани пред доаѓањето на ураганот Феликс. Најмногу се погодени Хондурас и Никарагва, но и Гватемала и Ел Салвадор исто така прогласија вонредна состојба. Ураганот што во меѓувреме ослаби и се проценува како четврта, а не највисоката петта категорија, носи поројни врнежи и ветришта со брзина од 220 км на час.