Ураганот „Феликс“ ја достигна највисоката петта категорија | Вести | DW | 03.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ураганот „Феликс“ ја достигна највисоката петта категорија

*

Ураганот „Феликс„ што им се заканува на земјите од централна Америка за многу кратко време го достигна највисокиот, петти степен на опасност. Центарот за урагани од Мајами соопшти дека „Феликс“ може са се засили. Ветрот сега дува со брзина од над 270 км на час. Како најзагрозени сега се сметаат Хондурас и мексиканскиот полуостров Јукатан. Претходно Феликс ги погоди островите Куракао, Аруба и Бонар. Таму остави многу урнати дрва, кровови, а многу места останаа без струја.