Ураганот „Дин„ урива се пред себе | Вести | DW | 20.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ураганот „Дин„ урива се пред себе

*

Ураганот „Дин„ на патот низ карипското подрачје со брзина на ветерот од 240 километри на час, предизвика големи штети во Јамајка. Притоа дојде до лизгања на земјиштето, се открнуваа дрвја и се уништени голем број куќи. Поради тешкотиите што ги предизвика ураганот Дин, владата прогласи едномесечна вонредна состојба. Во Мексико, Белизе и Куба во меѓувреме, луѓето започнаа подготовки да и се спротивстават на стихијата.