УНХЦР – бегалци | Вести | DW | 19.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

УНХЦР – бегалци

*

Првпат по неколку години, бројот на бегалците во светот повторно порасна. Како што се вели во годишниот извештај на агенцијата за бегалци на Обединетите нации, УНХЦР кон крајот на минатата година во бегство се наоѓаа околу 10 милиони луѓе, што е за 14 насто повеќе од претходната година. Во извештајот се вели дека порастот најмногу се должи на ситуацијата во Ирак.