УНИЦЕФ ја избра „Фотографијата на годината“ | Панорама | DW | 23.12.2020
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

УНИЦЕФ ја избра „Фотографијата на годината“

На фотографијата се гледа како децата бегаат од запалениот бегалски камп Морија на островот Лезбос. Направена е од грчки фотограф.

Фотографијата на Ангелос Цорцинис ја доловува храброста, запрепастеноста и несебичноста на децата во услови на огромна опасност и нужда во една потресна слика,  ја образложи својата одлука Фондот за деца на ОН. За Елке Буденбедер, поктовителката на УНИЦЕФ Германија, фотографијата направена на островот Лезбос е „итна опомена“.  Таа раскажува за драмата веднаш на нашиот праг. „Фотографијата нè соочува со нашата човечка должност: Ние во Европа конечно мора да најдеме одговор - исто така и за децата на Морија. Мора заеднички да сториме повеќе  за да внесеме надеж во нивните животи", побара сопругата на германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер .

На почетокот на септември се избувна катастрофален пожар во најголемиот бегалски камп на Егејот. Кампот Морија беше речиси целосно уништен. Илјадници жители беа префрлени во друг камп на Лезбос.

Реклама